Zdjęcie pantomograficzne to panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia. Jego wykonanie jest niezbędne m.in. przed założeniem aparatu ortodontycznego. Sprawdź, jak się wykonuje zdjęcie pantomograficzne.

Wskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego

  • wszelkie urazy szczęki
  • głęboka próchnica zębów
  • choroby przyzębia
  • kamica ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej
  • usuwanie zębów, zwłaszcza w przypadku konieczności usunięcia wyrżniętych lub zatrzymanych zębów, np. zębów mądrości (ósemki)
  • zakładanie implantów zębów (wówczas służy ocenie ilości kości i miejsca do wprowadzenia implantu)
  • planowane leczenie ortodontyczne

Na czym polega pantomogram?

Przed zdjęciem RTG pacjent jest jedynie proszony o zdjęcie wszelkich metalowych rzeczy z okolicy głowy (kolczyki, łańcuszki, protezy zębowe wyjmowane itp.), a na jego ciało zostaje nałożona specjalna kamizelka, która chroni przed promieniami roentgena. Następnie pacjent podchodzi do aparatu i staje nieruchomo. Jego głowę umieszcza się pod aparatem. Pacjent przytrzymuje zębami uchwyt, który umożliwia precyzyjne ustawienie. Obraz jest powiększony w stosunku do wymiarów rzeczywistych średnio o 15 proc. Poza tym pantomogram jest zdjęciem warstwowym, co powoduje, że niektóre struktury mogą nie być uwidocznione na zdjęciu, jeśli nie znajdowały się w okolicy warstwy badanej przez pantomograf.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...