Aparaty ruchome są stosowane do leczenia wad zgryzu w okresie rozwoju dziecka. Nosi się je zwykle do 13 roku życia, czyli wtedy gdy wyrosły tylko zęby mleczne lub pojawiają się mleczne i stałe (uzębienie mieszane). Takie aparaty powinny być zakładane codziennie na noc oraz na kilka godzin w ciągu dnia.

Jak wygląda aparat ruchomy?

Aparat ruchomy składa się z płytki akrylowej i oraz elementów drucianych ściśle dopasowanych do kształtu zębów pacjenta, zakładany jest w zależności od wady na zęby górne lub dolne. Jego zaletą jest możliwość wyjmowania i dzięki temu łatwiejsza higiena jamy ustnej.

Wady aparatu ruchomego

Wadą natomiast jest długi okres leczenia, który niekiedy wynosi kilka lat, zwykle dłuższy niż w przypadku aparatu stałego. Również możliwości takiego aparatu są ograniczone – pozwala ona na korygowanie mniejszych wad, np. lekkich wychyleń zębów do przodu lub do tyłu; nie pozwala jednak na obracanie zębów ani na ich przesuwanie na większe odległości.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...