Aparaty stałe to aparaty ortodontyczne, które są nakładane wtedy, gdy dziecko ma już tylko zęby stałe. Tego typu aparaty zbudowane są z zameczków i zakładanych na zęby trzonowe pierścieni, które są przymocowane do szkliwa specjalnym klejem (klej zawiera fluor, aby przeciwdziałać próchnicy). Między zamkami a pierścieniami przebiega specjalny drut (łuk), który wywiera na zęby stały nacisk o dokładnie określonej sile.

Dostosowanie i bezpieczeństwo

Aparat stały jest dokładnie dostosowany do konkretnego kształtu szczęki i zębów pacjenta. Podczas pierwszej wizyty u ortodonty wykonuje się dokładne pomiary uzębienia i robi się jego dokładny wycisk w masie plastycznej. Pacjent musi wykonać również potrzebne prześwietlenia (przede wszystkim pantomogram) zębów. Na podstawie tych wycisków i pomiarów tworzy się gipsowe modele uzębienia, to wszystko pomaga ortodoncie ustalić konkretny plan leczenia i stworzyć odpowiedni aparat ortodontyczny oraz zdecydować czy aparat na kładąc na jedną, czy też na obie szczęki.

Skuteczność w leczeniu

Każdy dentysta dla dzieci zgodnie stwierdzi, że aparaty ortodontyczne tego typu są najbardziej skuteczne i przynoszą najwięcej efektów w czasie leczenia. Ważne jest również, aby odpowiednio dobrać wszelkie parametry, ponieważ aparaty stałe zostają w jamie ustnej dziecka przez długi czas. Po założeniu aparatu stałego konieczne są regularne wizyty u ortodonty dziecięcego. Podczas każdej takiej wizyty lekarz zmienia ustawienia elementów aparatu, wymienia niektóre jego części, reguluje go, aby coraz bardziej zbliżyć zęby do idealnego łuku.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...